Psychologie barev: Víte jakou moc mají barvy vašeho oblečení?

Psychologie barev: Víte jakou moc mají barvy vašeho oblečení?

Přidáno
23. května 2024
Summer & Myles - Tereza Reyes
Autor
Tereza Reyes
 
 

Řekni mi, jakou barvu máš na sobě a já ti řeknu, co vyzařuješ… Barvy zdaleka nejsou jen záležitostí stylu, ale také psychologie. V našem šatníku mohou fungovat jako skvělý nástroj ke zlepšení nálady či zvednutí sebevědomí.

Psychologie barevPsychologie barev: Víte jakou moc mají barvy vašeho oblečení?

Poznáváte se v jedné z těchto situací?

Situace 1: Vzbudili jste se plní energie, ráno je jako malované, vy se těšíte na den a v šatníku automaticky saháte po něčem barevném.

Situace 2: Jste unavení, nemáte na nic náladu, energie je na bodu mrazu, takže jste celí zahalení do černé, maximálně šedé či béžové.

Tyto situace jsou zcela normální, jelikož nálada a momentální psychický stav ovlivňují náš výběr barev. Naštěstí to funguje i opačně - výběrem těch správných barev si můžete upravit vaši náladu. Kromě toho mají barvy vliv i na to, jak nás vnímá okolí. Ať chcete nebo ne, barvy jsou jedním z určujících aspektů toho, jak působíte na ostatní.

Základní psychologické asociace jednotlivých barev

 • Červená - energie, vášeň, povzbuzení
 • Oranžová - energie, hravost
 • Žlutá - štěstí, optimismus
 • Růžová - jemnost, laskavost, klid
 • Modrá - klid, mír, stabilita
 • Zelená - uvolnění, klid, harmonie, růst, prosperita
 • Fialová - mystika, spiritualita, intuice, kreativita
 • Hnědá - teplo, bezpečí, stabilita, spojení s přírodou
 • Šedá - neutralita, vyváženost, profesionalita
 • Béžová - neutralita, vyváženost, klid
 • Černá - elegance, síla, autorita, inteligence, ale také smutek
 • Bílá - nevinnost, jednoduchost, čistota, pocit dostatku prostoru

Jak používat barvy v šatníku?

Základní přehled výše můžete využít k výběru outfitu na nejrůznější příležitosti. Než někam jdete, zkuste si říct, jaký je váš cíl a co byste chtěli vyzařovat. Podle toho zvolte barvy pro váš look. Berte to samozřejmě v rámci dobrého vkusu a toho, v čem se cítíte komfortně (to je ostatně nejdůležitější). Pokud vyloženě nesnášíte zelenou, tak se do ní nemusíte halit od hlavy až k patě. Někdy postačí jen doplněk - gumička do vlasů, kabelka nebo šperk.

Další možností, jak barevné asociace využít ve váš prospěch, je ke zlepšení nálady. Pokud jste ve stresu, dopřejte si zklidnění prostřednictvím zelené, pokud vás trápí nedostatek kreativity, zkuste sáhnout po fialové, pokud potřebujete zažehnout jiskru, přidejte něco oranžového nebo červeného…a tak dále.

Posledním nástrojem, jak barvy využívat, je harmonizace s cyklem přírody. Zkuste se pomocí barev ve vašem šatníku naladit na rytmus přírody a snáz najít vnitřní klid. Jaro je obdobím energie, vývoje a růstu, která se dá podpořit zelenou, žlutou, červenou nebo oranžovou. Tyto barvy se hodí i v létě, které je obdobím sklizně, růstu, radosti a lásky. Na podzim přichází zpomalení a zvnitřnění, na které se dá dobře napojit pomocí hnědé, béžové nebo i fialové. Zima je obdobím odpočinku, proto je ideální volit opět hnědou, béžovou, popřípadě modrou či zelenou.

Na závěr je důležité říct - nevybírejte barvy nahodile a podle toho, co je zrovna trendy nebo co mají ostatní na Instagramu. Vybírejte je tak, abyste dokázali využít jejich sílu s ohledem na vaši náladu, situaci nebo životní období.

Nové články do tvého mailu

Budeme s tebou jako první sdílet nové články, informace o nových kolekcích,
exkluzivních slevách, ale i o tom, co se děje okolo Summer & Myles.
 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz