GOTS certifikace chrání lidi i životní prostředí. Co skutečně znamená?

Naše oblečení se může pochlubit certifikací GOTS. Co to přesně znamená? Písmenka GOTS znamenají Global Organic Textile Standard.

Přidáno
20. října
Summer & Myles - Daniel Kužela
Autor
Daniel Kužela
 
 

Naše oblečení se může pochlubit certifikací GOTS. Co to přesně znamená? Písmenka GOTS znamenají Global Organic Textile Standard. Dávají najevo, že veškerý takto označený textil vznikl postupy, které jsou šetrné k přírodě i ke zdraví všech, kteří se pěstování a výroby zúčastní.

GOTS certifikace chrání lidi i životní prostředí. Co skutečně znamená?

GOTS certifikát definuje požadavky na původ oblečení: od semínek bavlny až po konečnou distribuci textilu. Certifikace garantuje splnění předem daných etických a ekologických požadavků, které chrání lidi a životní prostředí. Jaké to jsou?

 • Během pěstování farmáři používají pouze přírodní zdroje, jako je hnůj, kompost a přirození predátoři škůdců.
 • Při výrobě se používají pouze ekologicky a zdravotně nezávadné postupy a materiály.
 • Pracovníci a farmáři mají důstojné podmínky pro práci i pro život, které vycházejí z Mezinárodní organizace práce (ILO).
 • Pokud si koupíte oblečení s označením GOTS, můžete si být jistí, že celý dodavatelský řetězec musí mít certifikaci.

Seznam kritérií je dlouhý a zahrnuje také kontrolu a evidenci odpadního materiálu a spotřebu vody. Takový výrobek je radost nosit. Jestli už jste hrdým vlastníkem našich triček nebo mikin, určitě nám dáte za pravdu.

Na biobavlně záleží

Rozlišují se dva GOTS certifikáty:

V textilu označeném Organic certifikátem je minimálně 95 % vláken, které mají organický původ. Zbylých 5 % mohou být anorganické příměsi, nejčastěji to bývá elastan (lycra). Tento certifikát se týká všech našich triček, které jsou ze 100% biobavlny.

V textilu označeném made with X % organic materials je minimálně 70 % vláken s organickým původem. Dalších 30 % je vyhrazeno na anorganický materiál. Naše mikiny mají například poměr 85 % biobavlny a 15 % recyklovaného polyesteru.

Rozdíl je poznat na první dotek. Oblečení z biobavlny je měkké a jemné na dotek, odolné, déle vydrží a zachovává si tvar a barvy i po mnoha vypráních.

Kritéria GOTS certifikátu

Ani další součástí oblečení – jako je potisk nebo štítek – se GOTS kritériím nevyhnou. Vše je rozložitelné, zdravotně nezávadné, bez ftalátů(2), těžkých kovů(3) nebo nanotechnologií. Ani balicí materiály nesmí obsahovat PVC, GOTS myslí na vše.

Sociální kritéria, které se soustředí na kvalitu pracovních podmínek, vycházejí z norem Mezinárodní organizace práce (ILO – International Labour Organization). Když se s nimi seznámíte, mohou se zdát jako samozřejmost. O to děsivější je, že v chudých částech světa tyto podmínky zajišťují pouze GOTS nebo certifikace Fairtrade (Fair Wear).

 • Lidé jsou zaměstnaní ze své svobodné vůle a bez donucovacích prostředků.
 • Mají možnost kolektivního vyjednávání a možnost zakládat odbory.
 • Jsou na bezpečném a čistém pracovišti, mají k dispozici potřebné ochranné pomůcky a přístup k pitné vodě.
 • Odměnu mají alespoň ve výši životního minima, které jim umožňuje uspokojit základní potřeby.
 • Jsou chráněny před diskriminací, hrubým a nehumánním zacházením a obtěžováním.
 • Mají jistotu stálého zaměstnání oproti smlouvě.
 • Dětská práce je zakázána.
 • Pracovní doba nepřesahuje 48 hodin týdně, přesčasy jsou dobrovolné, nepřekračují 12 hodin týdně a pracovníci za ně dostávají příplatek.

Organizace stojící za certifikací celý dodavatelský řetězec pravidelně kontroluje, jestli plní všechna kritéria. Při jejich porušení odebírá certifikát a znemožňuje další dva roky o něj požádat. Není to doživotní razítko.

Shrnutí

Co všechno tedy GOTS certifikát pro textil zaručuje?

 • GOTS certifikace znamená - ekologická a zdravotně nezávadná výroba
  ekologická a zdravotně nezávadná výroba
 • GOTS certifikace znamená - neznečišťuje krajinu
  neznečišťuje krajinu
 • GOTS certifikát znamená - žádné GMO, ftaláty, těžké kovy ani zdravotně závadná chemie
  žádné GMO(1), ftaláty(2), těžké kovy(3) ani zdravotně závadná chemie
 • GOTS certifikace znamená - kvalitní a férové pracovní podmínky
  kvalitní a férové pracovní podmínky
 • GOTS certifikát znamená - příjemný a kvalitní materiál
  příjemný a kvalitní materiál
 

Všechna kritéria dávají smysl a jsou krokem zpátky od obřích řetězců k poctivým materiálům a úctě k přírodě i k životu. Pokud jsi tady, znamená to, že Ti na tom záleží. A já Ti za to děkuji.Vysvětlivky

 • 1) Wiki: "Geneticky modifikovaný organismus je organismus, jehož genetický materiál byl úmyslně změněn, a to způsobem, kterého se nedosáhne přirozenou rekombinací." Co znamená GMO?
 • 2) Wiki: "Ftaláty jak u dospělých, tak i u dětí bez výjimky ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií, či astmatu." Co jsou to ftaláty?
 • 3) Wiki: "Těžký kov je jakýkoliv kov či polokov, který představuje hrozbu pro životní prostředí." Co jsou to těžké kovy?

Zaujal Tě tento článek?

Poděl se o něj s přáteli.


Nové články do Tvého mailu

Budeme s Tebou jako první sdílet nové články, informace o nových kolekcích,
exkluzivních slevách, ale i o tom, co se děje okolo Summer & Myles.

Vložením e-mailu souhlasíš s podmínkami ochrany osobních údajů
Daniel Kužela

Daniel Kužela

Zakladatel projektu

S touhou usilovat o změnu směrem k udržitelným cílům jsem před třemi lety založil organizaci El Grifo a její první projekt Tree Factory. Skrze udržitelnou a férovou módu, společensky prospěšné podnikání a ruční a osobní přístup k produktům a lidem teď malými kroky ke změně směřujeme, společne s vámi. Díky za to.

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz