Vše, co potřebujete vědět o TENCEL™ Modalu

Nejnovější kolekce Summer & Myles je vyrobena z TENCEL™ Modalu. Z Te…čeho? Že jste o tomto materiálu nikdy neslyšeli a nevíte, co od něj očekávat? Vše se dozvíte v tomto článku.

Přidáno
12. září 2022
Summer & Myles - Tereza Reyes
Autor
Tereza Reyes
 
 

Nejnovější kolekce Summer & Myles je vyrobena z TENCEL™ Modalu. Z Te…čeho? Že jste o tomto materiálu nikdy neslyšeli a nevíte, co od něj očekávat? Vše se dozvíte v tomto článku.

Vše, co jste chtěli vědět o TENCEL™ Modalu

Modal možná někteří z vás znají, ale co je to ten TENCEL™ Modal? Není to tak složité. Modal je název vlákna, TENCEL™ je obchodní název (značka) firmy Lenzing AG, která tento materiál vyrábí. Název TENCEL™ před slovo modal dává jednoduše proto, aby jej odlišila od ostatního modalu. Není totiž modal jako modal. Ten od firmy Lenzing AG je oproti standartnímu modalu podstatně udržitelnější. Ale pojďme hezky popořádku.

Co je vlastně modal?

Modal řadíme mezi tzv. polosyntetické materiály, podobně jako viskózu nebo lyocell (viz náš předchozí článek o materiálech). Je vyráběn z celulózy z bukového dřeva, která je chemicky zpracována na vlákna. Oproti viskóze je modal pevnější a odolnější (a tím pádem i dražší). Zároveň je krásně hebký a velmi příjemný na dotek. Svou hladkostí a leskem vzbuzuje dojem kvality.

V čem se liší TENCEL™ Modal od běžného modalu?

Odpověď je jednoduchá - v udržitelnosti, respektive v dopadu na životní prostředí. Běžný modal - stejně jako ostatní polosyntetické materiály- za udržitelné být označeny nemohou, ač jsou vyráběny ze dřeva (celulózy). Proces, jakým je celulóza zpracována na vlákna, totiž zahrnuje celou řadu vysoce toxických chemikálií. Problém je, že ne vždy je s odpadní vodou a chemickými látkami nakládáno tak, jak by se slušelo, a tudíž se dostávají do přírody, kterou tím poškozují. Kromě toho jsou vysoce toxické pro lidi, kteří s nimi pracují. A ještě jedna věc - těžba dřeva sloužícího na výrobu konvenčního modalu může částečně přispívat k deforestaci a ničení původních lesů.

Naproti tomu modal vyráběný firmou Lenzing AG bere na životní prostředí podstatně větší ohledy. Dřevo na jeho výrobu pochází výhradně z FSC certifikovaných lesů (1). Chemický proces je tzv. closed loop - uzavřená smyčka, v rámci které se chemikálie i voda recyklují a nevychází z ní takřka žádný odpad (Lenzing AG tvrdí, že se jim daří recyklovat až 99% chemikálií).

Proč jsme si ho vybrali / co se nám na něm líbí?

Tencel (lyocell i modal) jsou pro mě na předních příčkách co se týče udržitelnosti, proto jsem je chtěl mít v našem sortimentu. Svými vlastnostmi je TENCEL™ Modal nesrovnatelný s jinými materiály - působí luxusním dojmem a je neuvěřitelně příjemný na dotek.
- Daniel Kužela, zakladatel značky

Zaujal vás TENCEL™ Modal? Mrkněte na naši novou kolekci ZDE.

Zajímají tě udržitelné alternativy materiálů? Pokud ano, sledujte dál náš blog a Instagram @summermyles.cz a @tereza_teresita, kde postupně najdete více obsahu na dané téma.

Vysvětlivky:
(1) FSC (Forest Stewardship Council) je nezisková organizace, která na základě striktních ekologických a sociálních kritérií uděluje certifikaci šetrně obhospodařovaným lesům.

Nové články do tvého mailu

Budeme s tebou jako první sdílet nové články, informace o nových kolekcích,
exkluzivních slevách, ale i o tom, co se děje okolo Summer & Myles.

Vložením e-mailu souhlasíš s podmínkami ochrany osobních údajů
Tereza Reyes pro Summer & Myles

Tereza Reyes

Copywriter, blogger, influencer

Na slovo eco-friendly jsem už poměrně alergická. Pokud chceme žít udržitelně, není to o tom, že budeme nakupovat věci s označením “eko.” I eko věci jsou pořád věci, které musely být z něčeho vyrobeny a odněkud někam převezeny. Klíčem k udržitelnosti je podle mě minimalistický přístup - zamýšlení se nad každým nákupem a vědomé omezování naší spotřeby, ať už se jedná o módu nebo o potraviny.
Instagram

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz